
KNSN
Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki prowadzi działalność o charakterze naukowym i kulturalnym. Przygotowuje samodzielnie oraz we współpracy wydarzenia odbywające się w Katedrze Filologii Niderlandzkiej oraz Ośrodku Kultury Niderlandzkiej.
Dane kontaktowe:
ul. Uniwersytecka 28a (Budynek Biblioteki Niderlandystycznej)
e-mail: nederlands.studenten@gmail.com
DZIAŁALNOŚĆ I ZARZĄD
Koło Naukowe Studentów Niderlandystyki działa w ramach Katedry Filologii Niderlandzkiej od 1995 roku. Skupia studentów – pasjonatów języka, literatury i kultury Niderlandów i prowadzi działalność o charakterze naukowym i kulturalnym. Do najważniejszych aktywności KNSN należy organizacja Konferencji naukowej z cyklu „Niderlandystyka Interdyscyplinarnie” (od 2013 roku) oraz współorganizacja Studenckiego Seminarium Językoznawczego (od 2016 roku). Członkowie Koła współpracują w wydawaniu elektronicznego czasopisma naukowego Katedry Filologii Niderlandzkiej – Niderlandystyka Interdyscyplinarnie. Ponadto włączają się aktywnie w przygotowania wydarzeń naukowych (konferencji, kongresów, seminariów, wykładów gościnnych, warsztatów tłumaczeniowych) i kulturalnych (festiwali, wystaw, koncertów, spektakli, spotkań z pisarzami, tłumaczami, artystami sztuki, wieczorów filmowych) organizowanych przez KFN i OKN. Przy Kole działa również grupa teatralna Tulpjes. Koło dba także o relacje między studentami oraz wykładowcami i studentami organizując wycieczki integracyjne, spotkania Borrelavond, Mikołajki. Studenci starają się też szerzyć niderlandzkiego bakcyla wśród młodzieży szkolnej, przygotowując konkursy recytatorskie i literackie.
Opiekę nad KNSN sprawowały mgr Marzanna Jóźwiak-Kotynia (samodzielnie oraz we współpracy z drs. Jacquesem Dehue), dr Urszula Topolska, dr hab. Bożena Czarnecka. Aktualnie funkcję tę pełni dr Joanna Skubisz.
Zarząd 2024/2025
Przewodnicząca KNSN: Majka Adamkiewicz
Wiceprzewodnicząca KNSN: Emilia Wrońska
Sekretarz KNSN: Martyna Młynarczyk
Skarbnik KNSN: Indy Uyen
AKTUALNOŚCI
Rok akademicki 2021/2022
Czerwiec 2022 – grudzień 2022: Projekt Śladami Marianny Orańskiej
W dniach 13-21 lipca 2022 Fundacja Olgi Tokarczuk zorganizowała Festiwal Góry Literatury (https://fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/). Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele państw Beneluksu oraz kultury niderlandzkiej: holenderscy pisarze Marieke Lucas Rijneveld i Frank Westerman oraz belgijski duet muzyczny w składzie: Zofia Hanna i Mathias Coppens.
W związku z obecnością kultury niderlandzkiej na festiwalu KFN, OKN i KNSN we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie przygotowały projekt pt. Śladami Marianny Orańskiej. Królewna Marianna Orańska związana była z Kotliną Kłodzką, gdzie odbywa się Festiwal Góry Literatury. Prowadziła ona tu niezwykle aktywną działalność społeczną i ekonomiczną. Celem projektu jest przybliżenie jej biografii, aktywności oraz miejsc z nią związanych i tworzących tzw. Szlak Marianny Orańskiej, gościom i publiczności Festiwal Góry Literatury oraz innym odbiorcom spoza kręgów niderlandystycznych.
W ramach projektu studenci z KNSN pod opieką dr Małgorzaty Dowlaszewicz i dr Joanny Skubisz przygotowali:
– broszurę informacyjną dla gości Festiwal Góry Literatury na temat działań Marianny Orańskiej w Kotlinie Kłodzkiej;
– rozszerzony folder w języku polskim, angielskim i ukraińskim o życiu i działalności Marianny Orańskiej (do pobrania przez stronę na Facebooku);
– stronę na Facebooku (https://www.facebook.com/%C5%9Aladami-Marianny-Ora%C5%84skiej-108217281950128), na której zamieszczane są relacje z Festiwalu Góry Literatury, relacje z wyjazdów do miejsc związanych z Marianną (m.in. Kamieniec Ząbkowicki, Śnieżnik, Skały Mariańskie, Wodospad Wilczki, Międzygórze) oraz informacje o miejscach, obiektach z tzw. Szlaku Marianny Orańskiej. Stronę prowadzi Zastępca Przewodniczącej KNSN: Paulina Szincel we współpracy z dr Małgorzatą Dowlaszewicz.
ZACHĘCAMY DO ODWIEDZANIA STRONY!
W październiku 2022 roku zostanie ogłoszony konkurs literacki dla szkół podstawowych i średnich z Dolnego Śląska zainspirowany Marianną Orańską.
2 czerwca 2022 r. X Ogólnopolska Konferencja Koła Naukowego Studentów Niderlandystyki z cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie
2 czerwca 2022 roku, na platformie MS Teams odbyła się dziesiąta edycja Konferencji Koła Naukowego Studentów Niderlandystyki z cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie, pt. „Naprawdę jaka jesteś…”, czyli porozmawiajmy o popkulturze. Tematyka wystąpień dotyczyła szeroko rozumianej kultury popularnej. W konferencji wzięło udział 5 gości specjalnych (prof. dr hab. Urszula Bonter, Uniwersytet Wrocławski; dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK w Toruniu; dr hab. Bernadetta Darska, prof. UWM w Olsztynie; dr Piotr Kajak, Uniwersytet Warszawski i dr Urszula Sawicka, Uniwersytet Opolski) oraz 28 uczestników z 20 uczelni w Polsce. Opiekę merytoryczną nad konferencją sprawowała dr hab. Bożena Czarnecka. Wydarzenie współorganizował Ośrodek Kultury Niderlandzkiej.
21 kwietnia 2022 r. Dzień Króla
W tym roku, po przerwie spowodowanej pandemią Covid-19, KNSN powróciło do tradycji obchodów jednego z najważniejszych świąt holenderskich, czyli Dnia Króla. Lang Leve de Koning!
9 grudnia 2021 VI Wrocławskie Seminarium Językoznawcze Studentów Niderlandystyki im. Stanisława Prędoty
W Ośrodku Kultury Niderlandzkiej i na platformie MS Teams odbyło się VI Seminarium Językoznawcze Studentów Niderlandystyki im. Stanisława Prędoty. Organizatorem wydarzenia był Zakład Języka Niderlandzkiego wspierany przez KNSN. Zaproszonymi ekspertkami były: prof. dr hab. Beata Grzeszczakowska-Pawlikowska (Uniwersytet Łódzki) i dr Željana Pancirov Cornelisse (Uniwersytet w Zagrzebiu). W seminarium udział wzięli studenci i doktoranci z Poznania, Zagrzebia i Belgradu. Wydarzenie współfinansowało Stowarzyszenie Niderlandystów Europy Środkowej Comenius.
10-15 października 2021 The Essentials: projekt reżyserski autorstwa Martina i Inge Riebeek
Martin i Inge Riebeek to artyści i reżyserzy z holenderskiej Bredy (miasta partnerskiego Wrocławia). Od półtorej dekady prowadzą projekt pt. The Essentials, w ramach którego mieszkańcy wybranych miast opowiadają swoje historie. Powstają w ten sposób mini dokumenty, których bohaterowie
próbują odpowiedzieć na pytanie: Co jest dla Ciebie esencją życia?
W tym roku projekt realizowany był m.in. we Wrocławiu, a studenci niderlandystyki wrocławskiej – Natalia Darska, Martyna Florek, Wiktoria Kaczmarek i Kacper Porębski podjęli współpracę z
twórcami projektu, pomagając w organizacji i przeprowadzeniu rozmów z mieszkańcami Wrocławia. Głównym organizatorem wydarzenia było Biuro Współpracy z Zagranicą UMW.
4 października 2021 r. Borrelavond
4 października odbyło się spotkanie integracyjne dla studentów i wykładowców KFN.
4-5 października 2021 r. Dni adaptacyjne w KFN
Przedstawiciele KN SN na czele z przewodniczącą Julią Marzec przedstawili działalność Koła studentom pierwszego roku, a następnie oprowadzili ich po ważnych miejscach dla studentów. Zwiedzono m.in. budynek KFN, Gmach Główny UWr, Dziekanat WFil, Bibliotekę Niderlandystyczną.
KONFERENCJA KNSN
Od roku 2013 z inicjatywy dr hab. Bożeny Czarneckiej KNSN organizuje coroczną konferencję z cyklu Niderlandystyka Interdyscyplinarnie. Naczelną ideą konferencji jest stworzenie płaszczyzny wymiany myśli i poglądów młodym przedstawicielom różnych dyscyplin naukowych, m.in. filologii, historii, politologii, socjologii, antropologii kulturowej, stosunków międzynarodowych, kulturoznawstwa, psychologii, prawa oraz innym, którzy interesują się określoną corocznie problematyką. Opiekę merytoryczną nad wydarzeniem sprawuje jego pomysłodawczyni dr hab. Bożena Czarnecka.
Kalendarium i tematyka dotychczasowych konferencji:
2 czerwca 2022 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie X. „Naprawdę jaka jesteś…”, czyli porozmawiajmy o popkulturze.
20 maja 2021 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie IX. Zniecierpliwieni, rozczarowani, samotni… Konfrontacje z teraźniejszością.
18 września 2020 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie VIII. Nie taki marny puch. Polifonicznie o kobietach.
16 maja 2019 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie VII. „A ja sądziłem: minie, przejdzie…” Pamięć, postpamięć, trauma.
24 maja 2018 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie VI. Wśród odwróconych plecami. O buncie, sprzeciwie i walce o lepsze jutro.
26 kwietnia 2017 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie V. Dozwolone do lat 18? O literaturze i innych formach kultury dla dzieci i młodzieży.
1 czerwca 2016 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie IV. Imigrant? Azylant? Uchodźca? Europa wobec innego.
28 maja 2015 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie III. Małe języki, małe kultury, małe literatury.
30 maja 2014 r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie II. „In Flanders Fields”. Belgia i pierwsza wojna światowa.
24 maja 2013r.
Niderlandystyka Interdyscyplinarnie I. Polska emigracja w Belgii i Holandii.
ARCHIWUM
Zarząd 2021/2022
Przewodnicząca KNSN: Julia Marzec
Zastępca Przewodniczącej KNSN: Paulina Szincel
Sekretarz KNSN: Julia Iwanow
Skarbnik KNSN: Anna Kopeć